All I want for Christmas...

Tipy na udržitelnější Vánoce

Anna Zelená, 10. 12. 2020
Další článek

Last Christmas I gave you my heart. Rolničky, rolničky... Ať už si písničky a koledy zpíváte česky nebo anglicky, Vánoce, Vánoce přicházejí a my jsme pro vás tentokrát připravili pár tipů, jak je můžete udělat udržitelnější.

1. Balící papír je out

Vyhnout se nákupu nového balícího papíru nikdy nebylo jednodušší. Využít můžete například staré noviny nebo papírové tašky z Rohlíku či Košíku, které stačí pouze rozstřihnout do požadovaného tvaru. Navíc jsme pro vás vytvořili speciální samolepící kit, který můžete použít místo klasické lepící pásky a polepit tak dárek zabalený ve vašem upcyklovaném materiálu.

Pokud ale chcete vyzkoušet pořádnou výzvu, doporučujeme furoshiki, což je japonská metoda balení dárků do látky, která funguje jako origami.

2. Vyberte udržitelný dárek u nás na Freshlabels

Hledáme a objevujeme produkty, které se vyznačují skvělým designem, vysokou kvalitou, férovou cenou a stále více i ohleduplností k životnímu prostředí, protože udržitelnost pro nás není jenom slovo. Vytvořili jsme proto udržitelnou selekci plnou tipů na dárky, kde najdete naše srdcovky od značky Patagonia, nerozbitné lahve od Hydro Flask, 100 % přírodní kosmetiku od Dafna’s nebo funky ponožky od Carne Bollente (protože ty nesmí chybět pod žádným stromečkem).

3. Vánoce naruby

Znáte adventní kalendáře? Projekt Vánoce naruby pro vás nemá 24 čokoládových čtverečků, ale 24 smysluplných iniciativ, které stojí za to podpořit (nejen finančně!). Nechte se inspirovat a nahlédněte na advent obráceně. https://www.vanocenaruby.cz/

4. Poukazy jinak

Nevíte, jaký dárek pořídit? Vyřešte to originálním dárkovým poukazem, který vám dorazí do emailové schránky během několika minut. Na našich poukazech jsme spolupracovali se třemi umělkyněmi, které nám vytvořili speciální design. Poukaz v hodnotách od 500 až po 5 000 Kč stačí jenom přeposlat, čímž ušetříte spoustu papíru. Ideální dárek pro ty, kteří sami nejlépe ví, co potřebují.

5. Půjčte si Bertu

Skvělou alternativou pro řezaný stromeček je vypůjčený živý stromeček! Díky Půjčovně stromků, rodinné firmě na “České Sibiři”, si vyberete stromeček v květináči, který vám dovezou až domů a 14 dnů po Vánocích zase odvezou. Vánoce tak prožijete bez starostí a s úctou k životnímu prostředí. Každý stromeček má navíc i své jméno! https://www.pujcovnastromku.cz/

6. Ozdobte svou monsteru

Pokud se letos rozhodnete nemít klasický vánoční stromeček vůbec, ozdobte svou monsteru, pileu, tchýnin jazyk, fíkus nebo třeba i filodendron. Jenom na řasokouli ozdoby ani světýlka navěsit raději nezkoušejte.

7. Nakupujte lokálně

Podpora lokálních obchodů a podnikatelů nikdy nebyla tak důležitá jako teď. Začít můžete u nákupu potravin. Lokální potraviny mají nižší uhlíkovou stopu a podpoříte místní ekonomiku. A pokud byste chtěli vybrat dárek od české firmy, tak u nás najdete elegantní kabelky about leather, městské batohy Braasi Industry, nadčasový Buffet od slovenských sousedů a originální ponožky We are ferdinand.

8. Vánoce beze zbytků

Zažít Vánoce bez plýtvání jídlem není oxymoron. Začněte tím, že si napíšete seznam, co přesně chcete nakoupit. Vyhnete se tak nákupu přebytečných potravin. Jak správně potraviny skladovat vám nejlépe poradí Zachraň jídlo. V jejich kuchařce najdete i spoustu receptů na zpracování zbytků. Nezní to lákavě, ale věřte nám, že až ochutnáte tento francouzský toast z vánočky nebo cheesecake, na který místo sušenek použijete starší cukroví, nebudete litovat.