Jakub Ptačin

Věčný svit dobročinné mysli

Adam Kapoun, 16. 9. 2019
Další článek

„Designér a komunikační fanatik se sklony k občanské aktivitě.“ Tak se Jakub Ptačin sám popisuje. Je spoluzakladatelem designérského, programátorského a komunikačního butiku Studio Echt. Taky občanského sdružení Slovensko.Digital, které má za cíl zvýšit kvalitu digitálních služeb státu.

Pak ještě Mediatechny (produkční společnosti na výrobu reklamních videí), By Design Conference (konference pro designéry, podnikatele a kreativce) a Ty somaru (bistra s mexickým jídlem). A dalších a dalších projektů a firem. Ve zkratce: Dělá toho tolik, že když se o něm dozvíte, že vstává ve tři čtvrtě na sedm ráno, vlastně vás šokuje, že až tak pozdě. Jak to všechno stíhá?

Jedním z jeho nejvýraznějších počinů poslední doby je bezpochyby síť second handů Nosene, která finančně pomáhá týraným ženám. Za tento projekt dokonce získal ocenění Via Bona.

Ale kdo je Jakub Ptačin za zavřenými dveřmi?

Jaký je tvůj aktuální stav mysli? Spokojený, šťastný, objevující novou etapu života.

Vzpomeneš si na moment, kdy ti poprvé došlo, že se chceš věnovat designu a komunikaci? Bylo to při pohledu na obal tyčinek Dru, který byl ještě z doby komunismu a dodnes se nezměnil. Fascinoval mě, stále mě fascinuje. Nedá se ani otevřít, musíte použít zuby.

Co tě přivedlo k nápadu otevřít Nosene? Nosene má více rozměrů. Jeden z nich byla snaha vytvořit něco udržitelného jako byznys, co bude užitečné, ekologické a ideálně to bude mít i sociální rozměr. Pak nastala šílená situace, kdy sdružení My mamy chtělo otevřít speciální dům pro ženy, které musely utéct od násilníka. Tento dům měl být uprostřed jednoho sídliště v městě Prešov, kde proti tomuto záměru začali obyvatelé sbírat podpisy. Tak jsme se rozhodli podpořit právě toto sdružení. Takže si u nás můžete koupit krásné, unikátní věci už nošené, anebo z našich vlastních upcycling kolekcí. Na cenovce přesně vidíte, kolik posíláte dané organizaci, a že to tedy není jen procento ze zisku. A ještě se tím chováte ekologicky a zodpovědně. Je to win-win-win situace. Aktuálně otevíráme více než dvojnásobně větší, novou prodejnu v Bratislavě na Obchodné ulici.

Posloucháš nějaký podcast? Today, Explained od Voxu. Ale zatím se v podcastech spíš hledám.

Nejlepší lék na kocovinu je… Nepít. Jinak to u mě vždy byly sýrové korbáčiky a Red Bull. Šílená kombinace, ale chutě v den po jsou prostě šílené.

A na zlomené srdce… Dobří kamarádi.

Nejšťastnější se cítím… Na horách a na lodi. Hory však mají přednost.

Dobrý design by měl… fungovat.

Moje ideální dovolená je… 30 % pasivního polehávání a čtení knih, 40 % turistiky v horách, 30 % dobrého jídla a rozhovorů.

3 nejoblíbenější knihy

  • It’s Not How Good You Are, It’s How Good You Want to Be

    Paul Arden

  • A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy

    William B. Irvin

  • Hit Makers

    Derek Thompson

Bez kterých předmětů se neobejdeš? Malý notes Field, velký zápisník Comp, dobrá tužka, mobil a MacBook, Red Bull. Bohužel i auto a řetěz s peněženkou na jedné straně a klíči na druhé, kvůli kterým se mi všichni smějí, že jsem zůstal v roce 1995. 

Jaký máš vztah k ekologii? Rozběhli jsme iniciativu My sme les, která byla nejúspěšnější ekologickou aktivistickou iniciativou s více než 60 000 podpisy. Tato organizace stále bojuje za aspoň 5 % bezzásahových území na Slovensku. Pomáhali jsme i projektu na ochranu vodních zásob na Slovensku a chceme pro to udělat co nejvíc. Plánuju dětskou ekoknihu v goralském nářečí a postupně se pokoušíme doma přijít na co nejvíce bezobalových řešení. Ne proto, že to je cool, ale proto, že to je zdravý rozum. Navíc absolutně selhávám u všeho, co má motor.

Sbíráš něco? Sbíral jsem výrobky značky Braun navržené geniálním Dieterem Ramsem, ale přestal jsem s tím, protože jsem to neměl kam dávat. Mám dvacet, možná třicet kusů od fénů přes holicí strojky až po hodinky.

Můj playlist

“Kreativita není magie, ale práce.”

Když se označuješ za komunikačního fanatika, co tím myslíš? Fascinují mě všechny formy komunikace a síla, jakou mají. Měnit životy, názory, svět okolo. Často podceňujeme malé nuance v mimice, gestikulaci nebo slovech a jejich významech. Přitom tak moc formují náš pohled na věci a lidi okolo. Několika slovy můžeme rozpoutat válku i změnit svět k lepšímu. Někdo to ví, někdo ne. Někdy to vyjde, někdy ne. Fascinuje mě výměna a mix informací, názorů a emocí slovy i obrazem.

Které časopisy nebo weby nejraději sleduješ? Náš magazín Backstage Talks, který vychází vždy po naší By Design Conference a tvoří ho studio Milk.

Co ti momentálně nedá spát? Že zanedlouho začne turistická uzávěrka ve Vysokých Tatrách a já tam tento rok nebyl dostatečně často.

Když přijde na sport – jaký pohyb je ti nejbližší a jak často se mu věnuješ? Chůzi – hikingu. Jsem v horách, kdykoli můžu. I když lidé, kteří se mnou chodí do hor, to nazývají spíš během. Snažíme se inspirovat i další, a proto jsme založili komunitu Hikemates. Kromě toho mám rád wakeboarding, kolo, snowboard a splitboard.

Jak nakopnout svou kreativitu? Pracovat naplno a potom nepracovat naplno. Kreativita není magie, ale práce. Sednout si na zadek a pracovat. A potom vždy i nepracovat. Pak to dá mozek celé za nás a nápad přijde.

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Město.

Kočka, nebo pes? Pes.

Moře, nebo les? Les.

“Zanedlouho začne turistická uzávěrka ve Vysokých Tatrách a já tam tento rok nebyl dostatečně často.”