Karel Kovy Kovář

Nenacpat se do žádné škatulky

Adam Kapoun, 16. 9. 2019
Další článek

Na podzim ho bude všude plno. Důvod je nasnadě: Bude k vidění na televizních obrazovkách v populární show StarDance… když hvězdy tančí. Jak přesné, nemyslíte? Sympaťák Kovy přece hvězdou je, v pravém smyslu slova.

Jeho kariéra začala herním kanálem Gameballcz v roce 2012. Během následujících několika let však všechny přesvědčil o tom, že má nejen velký dosah, ale také přesah. Přestože sám sebe nevidí jako vloggera, na YouTube dovede snoubit to, co dokáže opravdu jen málokdo: humor s osvětou. Díky tomu se mu daří třeba přimět mladé lidi, aby šli k volbám a zajímali se o politiku.

Tomáš Martínek, poslanec Pirátů, letos navrhl, aby byla Kovymu udělena medaile Za zásluhy nižšího řádu v oblasti vzdělávání, neboť se zasluhuje o to, aby byly lživé informace na internetu uváděny na pravou míru. V dubnu se stal delegátem Fóra mládeže OSN a při svém projevu zdůraznil, jak důležité je, aby se občasné podíleli na správě věcí veřejných. Kromě toho spolupracuje s neziskovými organizacemi jako Člověk v tísni, Paraple nebo Světluška. To jen tak v kostce.

Kovy je jednoduše přesně ten typ člověka, se kterým byste chtěli vyrazit na kávu. Vtipný a chytrý. A nekonečně inspirativní.

Jaký je tvůj aktuální stav mysli? Taková ta fáze horské dráhy, kde po různých šílených otáčkách a lopingách konečně jedete chviličku rovně.

Na jakém seriálu si právě ujíždíš? BoJack Horseman.

O čem by se podle vás mělo více mluvit? Detabuizace mentálního zdraví.

Posloucháš nějaký podcast? Vinohradská 12. Informace v kontextu. Co víc si přát!

Jakou hudbu nyní nejčastěji posloucháš? Netuším přesně, ale objevil jsem starší alba Arcade Fire, několik let starý single Reflektor je rozhodně můj letos nejposlouchanější. On repeat mám puštěnou novou Lanu Del Rey, Brockhampton, pravidelně se vracím k Tame Impala, MGMT nebo Pond. Určitě budou v mém současném TOP 10 i Foals nebo Florence Welch.

Kdo je tvůj vzor? Vzory nemám, spíš vyhledávám inspiraci u lidí, které rád sleduji. Ale u nás dlouhodobě uznávám Martina Veselovského. Hluboce si u lidí vážím profesionality.

Co ti sláva dala a co vzala? Otevírá dveře k mnoha zajímavým lidem, ale osobní život spíše komplikuje. Proto rád jezdím do zahraničí. Tam neexistuje.

3 nejmilejší knihy

  • Malý princ

    Antoine de Saint-Exupéry

  • Dej mi své jméno

    Andé Aciman

  • Hitmakeři

    Derek Thompson

Kdybych nyní mohl být s kýmkoli a dělat společně cokoli… otupí mě rozhodovací paralýza.

3 nejlepší města, která jsi kdy navštívil a proč? Čím víc cestuju, tím raději mám Prahu. Jinak asi Kapské Město (příroda) a Kjóto (kultura).

Jak vypadá tvoje ideální dovolená? Aktivně. Hodně cestování. Kdyby mě někdo na týden položil k bazénu nebo na pláž, zbláznil bych se. Musel bych mít aspoň surf. Potřebuju stále něco dělat.

Jaký máš vztah k ekologii? Snažím se přispět svou trochou. Nemám auto, nechci doma klimatizaci, třídím, neplýtvám jídlem, omezuji jednorázové obaly, v zimě si radši vezmu mikinu a tepláky, než abych byt přetopil. Ono to všechno zní jako maličkosti, ale každý musíme začít u sebe. Hodně si v poslední době čtu o klimatické změně. Zatím toho stále vím málo. Proto jsem téma ještě neotevřel ve videu.

Co vidíš na povolání vloggera za největší výhodu? Upřímně už sám sebe jako vloggera nevnímám. Snažím se stále učit novým věcem a mám momentálně široký záběr aktivit. A to je vlastně to nejlepší. Nedám se nacpat do žádné škatulky. Tak to mám nejraději.

View this post on Instagram

Iceland vibes 🏔

A post shared by Kovy / Karel Kovář (@kovy_gameballcz) on

“Je vždycky lepší se spálit a zklamat než litovat toho, že to člověk ani nezkusil.”

Máš nějakou nákupní strategii? Mám tři. Zaprvé: Na e-shopu si stále připomínat, že nevybírám modela, ale oblečení. Zadruhé: Nebát se mrknout do dámského oddělení. Zatřetí: V kamenných obchodech prostě jen přežít.

Jaký je podle tebe nejlepší způsob, jak se vypořádat s negativní kritikou? Pochopit, že se člověk nemůže zavděčit všem. Nezaměňovat objektivní kritiku a subjektivní pocity.

Bylo pro tebe obtížné psát v knize Ovšem o hodně osobních věcech? Mnohem jednodušší než o tom mluvit na kameru. Psaní je skvělá věc. Mám ho moc rád.

Když přijde na sport – jaký pohyb je ti nejbližší a jak často se mu věnuješ? Hrával jsem hokej, tenis i florbal. Dneska si jdu občas zaběhat a momentálně každý den tančím. Fantastická aktivita.

Co je pro tebe nejvíc sexy? Inteligence, humor, kulturní přehled, vyhraněná osobnost.

Bez kterých 10 aplikací si nedovedeš představit každodenní život? Kalendář, IMessage, Spotify, Gmail, Twitter, Počasí, Hodiny, Google Maps, YouTube, Instagram. Otevřu alespoň jednou denně.

Jak vypadá tvoje kosmetická rutina? #iwokeuplikethis

Které časopisy nebo weby nejraději sleduješ? Deník N, Respekt, Guardian, The New Yorker, iRozhlas. Když ale chystám video na nějaké téma, procházím i názorově více vyhraněné weby.

Do kterých kaváren nejraději chodíš? Celou mapu Prahy mám posetou odznáčky, v kavárnách a bistrech rád pracuju, takže jich mám oblíbených třeba dvacet. Srdcovka je Café Záhorský v Dejvicích, Kaaba na Vinohradech nebo EMA na Masaryčce.

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Město.

Kočka, nebo pes? Pes!

Moře, nebo les? Les.

“Za svůj největší úspěch považuji to, že po sedmi letech stále nacházím smysl v tom, co dělám. To je velký dar. ”