Piqi Miqi

Beze strachu začít jinde znovu

Adam Kapoun, 15. 9. 2019
Další článek

Své pravé jméno prozrazuje jen nerad. A tak si zvolil cool pseudonym. Je stejně cool jako jeho zevnějšek, který během týdne módy jako magnet přitahuje každého s fotoaparátem.

Kdo by řekl, že se za zevnějškem donchuána skrývá vcelku citlivá, romantická duše? Snad jen ten, kdo zná intimně jeho tvorbu. Písně píše o lásce a zlomených srdcích, o sexu a touze, ale pokud by někdo čekal tklivou hudbu, co ho shodí do emocionální propasti tak hluboké, že nebude vidět světla, nemohl by být dál od pravdy.

Čím dál populárnější skladatel, zpěvák a producent Piqi Miqi poprvé navštívil Prahu, když sem přijel na semestr v roce 2007. Tou dobou ještě studoval na New York University, kde o tři roky později získal titul z ekonomie. Česká metropole mu ale učarovala natolik, že se rozhodl vrátit. Objevování nové – naší – kultury mu pomohlo objevit a blíže poznat to, co skutečně chce dělat. A dodnes mu pomáhá tvořit.

Ještě že tak. Jeho hudba je totiž – stejně jako pseudonym nebo způsob, jakým se obléká – nekonečně cool.

Proč ses rozhodl odstěhovat do Prahy? Ve zkratce: Přijel jsem sem studovat na jeden semestr v roce 2007, tehdy jsem studoval na New York University. Úplně jsem se do Prahy zamiloval. Když jsem se vrátil do NYC, začal jsem ve škole chodit na lekce češtiny a pořád jsem se do Prahy vracel na prázdniny. Když jsem v roce 2010 na NYU dostudoval, rozhodl jsem se vzít si rok volna a studovat češtinu v Praze. Z roku se stalo devět let a stále jsem tady.

Co je nejlepší a nejhorší na životě tady? Nejlepší je ta energie. Tohle město má svůj esprit, který vás opravdu ovlivní. Špatné je, že je občas smutné, rasistické, sexistické nebo homofobní. Ale tihle lidé jednoho dne zmizí.

Můj playlist

Jakou nejhezčí věc ti napsal nebo řekl fanoušek či fanynka? „Fakt miluju vaši hudbu.“

Jaký máš vztah k ekologii? Díky své holce Annie se o Zemi zajímám více. Snaží se mě dostat častěji do přírody a taky jsem se stal veganem, takže mi nyní na ekologii hodně záleží.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch? To, že následuju své sny a neustále si říkám: „Jo, tohle dokážu.“

Posloucháš nějaký podcast? Joeho Rogana.

3 nejlepší města, jaká jsi kdy navštívil

 •   Berlín

„… díky přátelským lidem, dobrému veganskému jídlu a obecně kreativní a umělecké atmosféře.“

 •   New York City

„… protože je tam všechno otevřené dlouho do noci, vždy najdete místo, kde se najíst v tu nejbláznivější hodinu a hlavně – NYC má samozřejmě všechno, co vás jen napadne.“

 •   Praha

„… protože má tak dobrou energii; můžete se tu na rozdíl od jiných hlavních měst uklidnit a skutečně odpočívat, není ani příliš velká, ani příliš malá, prostě akorát, a dá se v ní schovat a vylézt ven, až když se vám chce.“

Co pro tebe znamená udržitelnost? Být vegan, nosit si vlastní tašku, když jdu na nákup, recyklovat a pořizovat jen to, co skutečně potřebuju.

Jaká je tvá nákupní strategie? Dobrá kvalita za nízkou cenu.

Na které kosmetické produkty nedáš dopustit? Kakaové máslo a tea tree olej.

Kdo je ti vzorem? Michael Jackson, Prince, Pharrell Williams.

Jak autobiografické jsou tvé texty? Přespříliš.

“Buďte sami sebou a šiřte radost a lásku.”

Kdy se cítíš nejšťastnější? Když se mi podaří udělat nový song, který je chytlavý a funky.

Když přijde na hudbu, máš nějaká guilty pleasures? NSYNC, Britney Spears, Back Street Boys.

Na jakém seriálu si právě ujíždíš? Sněží! Je to show o mladém drogovém dealerovi v Los Angeles v době, kdy byl populární crack. Režíroval to John Singleton.

Jak vypadá tvá kosmetická rutina? Hodně exfoliace, hydratace, a hlavně se moc nedívat do zrcadla. Snažte se cítit mladí a krásní uvnitř a lidé si toho všimnou. Zůstaňte pokorní, ale zároveň znejte svou hodnotu.

3 nejoblíbenější knihy

 • Černý chlapec

  Richard Wright

 • Jako zabít ptáčka

  Harper Lee

 • The Science of Mind

  Ernest Holmes

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Ves.

Kočka, nebo pes? Ani jedno, mám radši krysy.

Moře, nebo les? Moře.

Kde se ti nejlépe tvoří hudba? Studio u mě doma. Mám tam všude malby své přítelkyně, které vytváří kreativní náladu.

Jak bys jednou větou popsal svůj domov? Artsy fartsy.

Máš nějaký klíč k tomu, jak nakopnout kreativitu? Uvědomil jsem si, že kreativci potřebují spoustu volného času. Čím méně stresu máte, tím snazší je tvořit. Takže chodit do společnosti, zamilovat se, potkat nové lidi, trochu cestovat. A i když to zní tvrdě, nebát se a moc o tom nepřemýšlet.