Zea

Mnoho podob krásy

Adam Kapoun, 15. 9. 2019
Další článek

Tanečnice. Herečka. Zpěvačka. Modelka. Záběr Alžběty Ferencové je široký a rozmanitý, přesto její kariéra stoupá k nebi vcelku plynule a vůbec ne nahodile. O tom, proč se účastnila soutěží krásy, není nutné dlouho přemýšlet. Samozřejmě bodovala. V roce 2010 se zúčastnila také Miss Universe SR. Byla by škoda, kdyby nezkusila prorazit v modelingu.

Ovšem stejně tak by byla škoda zapomenout na tanec, jemuž se věnuje už od dětství a který má v jejím srdci zvláštní místo. Několik let ostatně profesionálně tančila salsu a street dance. Když proto sbírala zkušenosti v modelingu během pobytu v Paříži, zároveň si stihla zatančit na pódiu vedle Seana Paula, will.i.ama nebo třeba Robina Thickeho. Posléze se dokonce podílela na choreografii pro slovenskou show Let’s Dance.

A pak přišla nabídka zahrát si v nejúspěšnějším seriálu na Slovensku. Její role zpěvačky měla být jen epizodní. Nakonec zůstala na celý rok. A zůstala také fiktivní seriálová kapela Forsomeone – stala se skutečnou a zúčastnila se soutěže Česko-Slovensko má talent, načež vydala tři singly.

Alžběta svou sólovou kariéru začala loni. Čistě pro přehlednost si také zvolila pseudonym. Zea. Její mix popu a R&B je stejně okouzlující jako vše, na čem se doposud podílela.

“Nejšťastnější se cítím při tanci a zpěvu. Zní to jako klišé, ale opravdu to tak je. A pak taky, když jsem obklopená lidmi, které miluju, a přáteli a můžu jim připravit večeři, u níž debatujeme a jednoduše spolu trávíme kvalitní čas. ”

Proč sis zvolila pseudonym Zea? Třebaže miluju své jméno Alžběta Ferencová a všechno, čeho jsem pod ním dosáhla, byl to pro lidi často chaos (modeling, zpěv, tanec, herectví, moderování) a já jsem chtěla, aby se lidi soustředili hlavně na mou hudbu a tanec. S prvním sólovým singlem přišla i změna jména.

Podělíš se s námi o svůj nejoblíbenější recept? Nechci se chlubit, ale dělám nejlepší francouzské brambory. Uvařím brambory, vejce natvrdo, nakrájím kyselé okurky. Potom nakrájím cibulku a klobásu (nejlepší je trochu pikantní) a  opeču je na pánvi. Všechno to pak promíchám. Tím i brambory nasáknou tu chuť. Teprve potom je dám zapéct. Samozřejmě zalévám smetanou na vaření smíchanou s vejcem. Nakonec tam přidám čedar a rozmarýn a tymián. Nic velice zdravého to není, ale jednou za čas stojí za to zhřešit.

Do kterých kaváren nejraději chodíš? Arepas De Lyna, ačkoli to je spíš bistro, zato s těmi nejlepšími venezuelskými specialitami. Potom mám ráda Kaabu, Savoy, Kavárnu, co hledá jméno, a Coco Van.

Můj playlist

Zabýváš se zdravou výživou. Jakých 5 zásad by podle tebe měl každý dodržovat? Nejsem zatím žádný expert přes zdravou výživu, snažím se hlavně poslouchat své tělo. Důležité ale je:

  • Dodržovat pravidelný pitný režim.
  • Hýbat se a sportovat (třeba tančit).
  • Umět vypnout, když si o to tělo říká, a meditovat.
  • Vyhýbat se junk foodu, jak to jen jde, a smaženým věcem.
  • Vyhýbat se také slazeným nápojům. Já sama jsem spíš čajová a piju skoro vždy jen vodu.
View this post on Instagram

🖤

A post shared by Zea (@this.is.zea) on

Jaký máš vztah k ekologii? Velmi pozitivní. I když v minulosti jsem to až tak nevnímala. Nejsem eko maniak, ale snažím se zasadit o změnu. Začínám s tím, co můžu ovlivnit já sama. Vyhýbám se plastům, jak to jen jde. Začala jsem používat klasické mýdlo místo tekutých v plastu. Nepotřebuju na nákup milion sáčků, a stejně tak jsem skončila s brčky. Moc mě zajímají obchody typu Bez obalu. Pro někoho to možná nic není, ale myslím, že by každý z nás měl omezit aspoň tyto věci. Bylo by nám tu o moc lépe.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch? Že jsem v této době nezapomněla na to, kdo jsem, na to, co opravdu miluju, a že nepovoluju ze zásad, které mám, jenom abych byla cool nebo trendy. A že jsem si nikdy nehledala jednodušší cesty k úspěchu.

Co je pro tebe nejvíc sexy? Vůně mého boyfrienda.

Jakou superschopnost bys chtěla mít? Hovořit všemi cizími jazyky na světě, a tím pádem se v každé zemi cítit samostatná.

Co pro tebe znamená udržitelnost? Že nikdo nejsme tak bohatý, abychom si mohli kupovat levné věci.

Na které kosmetické produkty nedáš dopustit? Na gel na obočí Benefit, balzám na rty Labello, bronzer Hoola od Benefitu, korektor pod oči YSL a krém na tvář Embryolisse.

V čem má hudba coby profese navrch nad modelingem? Hudba může být profese na celý život. Dá se říct, že hudbou můžete lidi zasáhnout vždy. Pro mě je ale nejdůležitější, že v ní můžu projevovat své emoce a lidé se s nimi pak mohou ztotožnit, pokud to cítí jako já. Modeling je skvělý, ale častokrát jsou tam různá kritéria, která dostávají modelky do nepříjemných situací. A je to jen dočasná profese.

Jak bys jednou větou popsala svůj domov? Mám kočovný život. Za posledních deset let jsem se stěhovala asi sedmnáctkrát, ale když tam jsou lidé, které miluju, tak je to můj oblíbený domov.

A jak prostor, kde pracuješ? Nekonečný. Já můžu psát písně a tancovat úplně kdekoli.

Máš nějaký klíč k tomu, jak nakopnout svou kreativitu? Myslím, že klíčem je život a to, co se v něm právě děje.

Když přijde na sport – jaký pohyb je ti nejbližší a jak často se mu věnuješ? Tanec, tančím každý den. Nebudu lhát, dost dlouho to nebylo nic jiného než tanec. Chystám se ale na pilates a moc se těším. K tomu samozřejmě posilovna třikrát týdně.

“Myslím, že klíčem ke kreativitě je život a to, co se v něm právě děje.”

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Město.

Kočka, nebo pes? Kočka.

Moře, nebo les? Les.

“Moje motto? Když něčemu nerozumíš, zeptej se.”