Alina Nanu

Jak se rodí lehkost bytí

Adam Kapoun, 15. 9. 2019
Další článek

Na pomezí mezi uměleckou disciplínou, při pohledu na niž tečou slzy krásou, a vrcholovým sportem, vyžadujícím absolutní kázeň a odhodlání, se pohybují baletní tanečníci a tanečnice. Jednou z těch nejlepších, které můžete vidět na prknech našeho Národního divadla, je Alina Nanu.

Do Prahy se přistěhovala před deseti lety. Bylo jí pouhých devatenáct. Do té doby žila v rodném Kišiněvě, hlavním městě Moldavska, kde se baletu věnovala od pěti let. Pokračovala ve studiu na Státní moldavské konzervatoři a později, už u nás, na Taneční konzervatoři hlavního města Prahy. Do města se zamilovala a velice rychle si také osvojila český jazyk, kterým plynně hovoří.

V pouhých jednadvaceti letech jste ji mohli vidět tančit prestižní dvojroli Odetty/Odilie v Labutím jezeře. První sólistkou Baletu ND se stala nedlouho poté, co v souboru získala angažmá. Jak jinak. Alina na jevišti zvládá i ty nejobtížnější pozice nejen s obdivuhodnou hereckou uvěřitelností, ale i lehkostí pohybu, která divákovi nedá ani tušit, jaká fyzická náročnost se za ní skrývá.

V současnosti se o tom můžete přesvědčit třeba v Labutím jezeře v choreografii legendárního Johna Cranka. Není nic elegantnějšího než její výkon.

Jaký je tvůj aktuální stav mysli? Nová sezona, nový začátek.

Co u profese baletní tanečnice představuje největší výzvu? Nejen udržet se na určité úrovni, ale také se snažit růst, být lepší než včera.

“Kdybych nyní mohla být s kýmkoli a dělat společně cokoli, ležela bych ve stínu u moře s knížkou. ”

Přemýšlíš o tom, čemu by ses chtěla věnovat, až přestaneš tančit? Zatím ne seriózně, ale ráda bych zůstala v oboru.

Co si o baletu lidé často myslí, ale není to pravda? Třeba právě to, že se tanečníci musí omezovat v jídle. A že doma poslouchají klasickou hudbu.

Bez kterých 3 věcí se u své profese neobejdeš? Hmm, bez špiček/piškotů, náplasti a hudby.

Jakou superschopnost bys chtěla mít? Chci dvě. Teleportaci a cestování v čase.

Když přijde na jídlo, musíš se kvůli své profesi nějak omezovat? Vůbec! Občas je to dokonce naopak, třeba před představením většinou nemám na jídlo chuť, ale donutím se něco si dát, abych měla sílu.

Jakou roli jsi tančila nejraději a proč? Měla jsem štěstí tančit hodně skvělých rolí, nemůžu si vybrat jen jednu. Každá je výzvou a v každé vždy najdu něco ze sebe.

3 nejmilejší knihy

 • Kufr

  Sergej Dovlatov

 • Vzpomínky na Sherlocka Holmese

  Arthur Conan Doyle

 • Mistr a Markétka

  Michail Bulgakov

Které baletní představení Národního divadla by v nadcházející sezoně nikdo neměl vynechat? Oněgina od Johna Cranka a Mosty času od Jiřího Kyliána.

Sbíráš něco? Použité špičky. Tedy ne že bych je vyloženě sbírala, jen je nevyhazuji.

Jak vypadá tvá kosmetická rutina? Ve zkratce: čištění, hydratace, spánek.

6 kosmetických produktů, na které nedáš dopustit? BB krém, hydrofilní olej, čisticí pěna, jelly lotion, balzám na rty a hydratační krém.

 

https://www.instagram.com/p/BjLQEKaAaFC/

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Město.

Kočka, nebo pes? Pes.

Moře, nebo les? Moře.

3 nejlepší města, jaká jsi kdy navštívila:

 •   Praha (protože to tu mám ráda)
 •   Hongkong (je naprosto okouzlující; necítila jsem se tam jako cizí, naopak, jako bych tam už někdy byla)
 •   Havana (prostě Havana)

 

https://www.instagram.com/p/B1JgJtOIcfx/

Jsi první sólistkou Baletu Národního divadla, máš přesto ještě nějaké vyšší cíle? Cestovat, navštívit více zemí, vidět, jak pracují tanečníci v jiných souborech.