Eliška Podzimková

Umění kreslit lepší budoucnost

Adam Kapoun, 15. 9. 2019
Další článek

Eliška se nebojí barev. Dojde vám to, když náhodou sedí u vedlejšího stolu v Ye’s Kafe, a samozřejmě i při pohledu na její osobité dílo. Nejenže se barev nebojí – umí s nimi kouzlit.

Úspěch jejích kreseb hovoří za vše. Když jednou dokreslila fotografii Jamieho Olivera, vyneslo jí to spolupráci se slavným šéfkuchařem na propagačním videu pro Food Revolution Day 2014, populární akci, kde Jamie vaří s dětmi. A to je jen jeden z mnoha příkladů.

“Nejkrásnější se cítím… Po boku své krásné přítelkyně Julie a šatech, ve kterých mi je pohodlně!”

Jak vypadá tvoje ideální dovolená? Objevovat, objevovat a objevováááttt! Cokoli! Baví mě jezdit, zabloudit, jíst nové věci, mluvit novým jazykem, potkat nové lidi a kultury. A ráda cestuju v autě, kde můžeme spát i si uvařit.

A kam na výlet v Praze, když na dovolenou není čas? Poslední dobou se občas vydám k Břevnovskému klášteru, kde je nádherná zahrada, sad a neobvyklý výhled. A pivovar!

Co v tobě zanechal pobyt v New Yorku? Hodně důležitou zkušenost v životě. Naučil mě plno užitečných věcí. I když to třeba nebyl ideální rok, zjistila jsem, co v životě chci a nechci. 

Co pro tebe znamená udržitelnost? Udržitelnost je pro mně rozmýšlení se nad věcmi, které si pořizuju a u kterých zjišťuju, odkud jsou a z čeho jsou vyrobené. Stejně tak, jako mi to vadí u potravin, učím se to i u předmětů a oblečení. Momentálně chystám merch ke své výstavě Malého prince a všechny položky jsou v podstatě recyklované a hrozně mě to baví. Ani si tolik nezakládám na tom, aby to bylo trendy, spíš to má být automatické, ne? Proč bych měla objednávat 500 triček z Asie, jenom protože jsou levná?

Posloucháš nějaké podcasty?

Proč je důležité, aby se mohli homosexuálové brát a adoptovat děti jako heterosexuální páry? Protože nevidím důvod, proč by nemohli! Nebo spíš nevidím důvod, proč by se jich měly týkat jiné zákony než všech ostatních. Takové ty argumenty typu, že dítě vychovávané dvěma muži nemá plnohodnotnou výchovu a faktor ženy v rodině, jsou už podle dosavadních výzkumů prokázané jako nepravdivé. Láska je pořád stejná a registrace pro mě není řešení.

View this post on Instagram

Malej vzpomínek na Island 🖤

A post shared by Eliska Podzimkova (@eliskap) on

Které z tvých děl má pro tebe zvláštní význam a proč? Určitě za poslední dobu knížka Malého prince. Nakladatelství Albatros mě oslovilo, abych tuhle ikonickou knížku ilustrovala, a já z toho měla velký strach. Odjela jsem fotit na Island a přistupovala k tomu po svém. Klasické vydání jsem ani jednou neotevřela, abych se nenechala ovlivnit. Byl to skvělý projekt, který určitě nekončí jen knížkou.

https://www.instagram.com/p/ByIMKuxopUL/

Kreslíš si ještě někdy jen tak pro radost, do šuplíku? Bohužel už málokdy, ale když má práce je prostě moje záliba. Jsem neskutečně vděčná za to, že si můžu projekty vybírat a říkat si, na čem by mě bavilo pracovat.

Co v poslední době posloucháš?

Když ti diagnostikovali vážnou nemoc, kde jsi hledala vnitřní sílu jít dál? V čemkoli, co na mě působilo pozitivně. Rodina, štěně, tvoření, výlety. Vlastně na to ráda vzpomínám.

Jak tě tato zkušenost trvale ovlivnila? Já vždycky říkám, že jsem vlastně za tuhle zkušenost ráda. Dokázala jsem z hlavy vytěsnit všechno, co bylo negativní, a zůstalo mi tam převážně to krásné. Rozhodně jako rodina jsme se stali silnější. Zároveň mi to přeházelo osobní hodnoty a dokážu si uvědomit, kdy je pro mě nějaká událost ztráta času a nemám se do ní pouštět. Například New York, který byl skvělý, ale plno věcí mi tam nesedělo, chyběla mi rodina a přátelé.

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Poslední dobou asi ves, ale blízko města.

Kočka, nebo pes? Pesssss.

Moře, nebo les? Les u moře.

Co by sis nikdy neoblékla? Večerní šaty s podpatky.

Do kterých kaváren nejraději chodíš? Cafe Letka, Mezi Srnky, Roesel, Bethesda.

Doplň větu: Kdybych nyní mohla být s kýmkoli a dělat společně cokoli… byla bych u nás na střeše domu s výhledem na Prahu se svými kámoši, hrála na kytaru, zpívala a užívala si pohody.

Nejlepší lék na kocovinu? Uf, ani na to nechci myslet. No asi pho bo a pořádná citronáda.

A na zlomené srdce? Není lék… Jedině čas.

Bez kterých 5 předmětů se neobejdeš? Bez vodítka, telefonu, pohodlných bot, foťáku a grafického tabletu.

Jakou superschopnost bys chtěla mít? Přemisťování, jednoznačně! Snídaně na nějakém ostrově ve Švédsku, procházka po pláži v Keni, oběd v Paříži, západ slunce na Atlantidě a samozřejmě bez uhlíkové stopy.

Sbíráš něco? Úplně ne, ale nedávno jsem si uvědomila, že si skoro z každé cesty přivezu kšiltovku, nebo cokoli jiného, ať už je to kus omletého dřeva z moře či náramek od masajské ženy. Naše dekorace v bytě jsou v podstatě jen z cest.

Máš nějaký klíč k tomu, jak nakopnout svou kreativitu? Většinou mi v poslední době zabírá sebrat se a jít se psem do lesa, kde už to jde skoro samo. A pak je taky dobrá taková ta minuta v limbu před spaním.

Bez kterých 10 aplikací si nedovedeš představit každodenní život? Fotoaparát, Budík, Instagram, Slack, Poznámky, Kalendář, VSCOcam, Uber, Rekola, Spotify