Martin Fuksa

Objevit svět jeho dobytím

Adam Kapoun, 15. 9. 2019
Další článek

Martin Fuksa začínal jako hokejista. Dnes je ovšem jeho jméno neodmyslitelně spjaté s kanoí. Jak by ne, když je osminásobným medailistou z mistrovství světa a dvojnásobným mistrem světa v kategorii C1 na 500 m. Tedy mimo jiné…

Při pohledu na úspěch za úspěchem, které slaví, je těžké ubránit se pomyšlení na to, že by jistě bodoval i v hokeji, kdyby u něj zůstal. Ale možná má kanoe speciální místo v jeho srdci?

Anebo alespoň v rodině. Otec mu ostatně dělá oficiálního trenéra. Děda je s nimi zase pokaždé v loděnici, takže Martin rád říká, že ho trénují oba. Aby toho nebylo málo, během olympijských her v Tokiu si na deblkanoi zasoutěží se svým bratrem Petrem. Náhoda?

Na Martinovi je něco, díky čemu je zajímavé sledovat ho na Instagramu, i když vás sport neoslovuje. Ne jenom jeho fotky bez trika. Něco víc. Umí ohromit. Třeba když na vyhlášení Sportovce roku přišel v uniformě. Vy jste věděli, že je také profesionální voják? Anebo když se v rozhovoru níže mimo jiné dozvíte, že při jízdě na kanoi poslouchá rap…

Jaký je tvůj aktuální stav mysli? Chill.

Co je zásadním, ale možná překvapivým předpokladem k tomu, stát se vrcholovým sportovcem? Podpora rodiny.

Posloucháš někdy hudbu i na kanoi? Občas jo, když máme takové dlouhé tréninky, kdy nejedeme žádné měřené úseky, ale jen jedno tempo dlouhou dobu. To si někdy jedu klasický rap.

Čím právě voníš? Eau de Lacoste L. 12. 12 Noir Intense od Lacoste.

Můj playlist

Jsi také profesionální voják. Co to pro tebe znamená v praxi? Ze začátku jsem absolvoval tři měsíce ve vojenském přijímači. Momentálně je to reprezentace Dukly v uniformě na společenských akcích a jedno vojenské cvičení v terénu za rok.

Jaký je to pocit, usínat s tím, že je člověk olympionik a několikanásobný mistr Evropy i světa?Takhle to já vůbec nemám, snažím se furt koukat dopředu, takže co bylo, bylo.

Kdy se cítíš nejšťastnější? Po dobře odvedené práci a se svými nejbližšími.

Musíš dodržovat speciální jídelníček? Samozřejmě, ale neomezuju se.

Je nějaké jiné povolání, které by sis rád vyzkoušel? No to rozhodně a nejlíp všechny, abych si vyzkoušel a uvědomil si, jak se mám já a jak ostatní. Momentálně mě napadá moderovat v rádiu nebo v televizi.

Posloucháš nějaký podcast? Ideas a Petra Máru.

3 nejlepší města, která jsi kdy navštívil:

  • Nymburk (narodil jsem se tady a je to prostě moje místo)
  • Liberec (to město na mě působí hrozně klidně a vždycky se tam cítím dobře, hlavně v zimě)
  • Tokio (mám ho teď furt v hlavě)

Bez kterých 6 předmětů se neobejdeš? Auto, kolo, loď, pádlo, postel, telefon.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch? Že můžu dělat v životě to, co mě baví.

Vzpomeneš si ještě na chvíli, kdy jsi poprvé klečel v kanoi? Nevím, kdy to bylo přesně, ale vím, že mě vozili vždycky starší kluci, nebo jsem jezdil s dědou a taťkou.

 

“Vítězové dělají to, co poražení dělat nechtějí.”

Sbíráš něco? Nejsem úplně vášnivý sběratel, ale když navštívíme nějaké hezké místo, tak si kupujeme pamětní minci, takže těch už pár máme.

https://www.instagram.com/p/Bw2Q-l2gfB6/

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Oboje.

Kočka, nebo pes? Pes.

Moře, nebo les? Oboje.

Jak bys jednou větou popsal svůj domov? Místo, kam se vždycky rád vracím a kde je mi nejlíp.

Je pro tebe coby vrcholového sportovce důležité být aktivní na sociálních sítích? V dnešní době je to určitě jedna z důležitých věcí a docela mě to i baví, ale jsou taky chvíle, kdy bych to celé nejradši smazal.

Máš nějaký klíč k tomu, jak nakopnout svou kreativitu? Jet dlouho sám v autě.

Když přijde na sport – jaký další pohyb je ti blízký? Mimo toho, že jezdím na kanoi, mě baví jezdit na kole nebo běžkách v hezké přírodě. U toho si pořádně zatrénuju, anebo se jen tak kochám přírodou a klidem.

Máš nějakou balicí techniku? Být sám sebou.