Paulie Garand

Harant ze Sudet

Adam Kapoun, 15. 9. 2019
Další článek

Mysleli jste si, že rapu se nemůže věnovat někdo, kdo má za sebou uměleckou školu? Chyba. Paulie vás přesvědčí o opaku. Jeho background, zdá se, představuje jednu z jeho velkých výhod. V textech se snoubí jistá surovost s poetičností, a když se k nim přidá hudba, vzniká něco velice osvěžujícího.

Jeho první deska Harant vyšla v roce 2010. Jak ale sám tvrdí, nejlépe ho vystihuje až název šestého sólového alba DANK, které představil loni v listopadu. DANK vychází z německého „vielen Dank“, tedy „mnohokrát díky“. Slangová obdoba „dunk“ zase znamená dát koš nebo skórovat. Paulie Garand – děkovat a dávat. Hezky to do sebe zapadá.

Pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas zařadit Paulieho do svého playlistu. A vlastně možná i šatníku. Pod jménem Garand Brand si můžete pořídit oblečení a doplňky, které sám navrhuje.

Teď už se ale poznejme osobněji…

Jaký je tvůj aktuální stav mysli? Celkem neklidný. Znáte to, když se zamyslí Homer ze Simpsonů a v hlavě se mu objeví opice, která mlátí o sebe činely? Něco takového bych potřeboval. Aspoň na chvíli nemyslet na nic.

V jakém musíš být rozpoložení, abys mohl tvořit? To se nedá říct jednoznačně. Občas si sednu do studia a začnu se o něco pokoušet, jindy to přijde samo. Poslední dobou se rád scházím s hudebníky v bytě a s vínem a cigaretami tam trávíme dlouhé noci.

Čím právě voníš? Dark Amber & Ginger Lily od Jo Malone.

Kdy se cítíš nejšťastnější? Zhulený v kině na Tarantinovi.

Čteš poezii? Už ne tolik jako dřív, ale miluju jak Holana, tak Bukowskiho.

A skládáš ji sám? Za středoškolských let jsem napsal pár sbírek, chtěl bych knižně vydat jejich výběr.

Můj playlist

“Moje oblíbené motto je od Woodyho Allena: Osmdesát procent úspěchu je dorazit tam, kam máte.”

Je snazší dělat videa ke svým trackům, nebo nechat jiné, aby je vizuálně interpretovali? Vzhledem k tomu, že jsem náročný blázen, si většinu klipů řeším sám. Jediný, komu zatím vždy nechávám úplně volnou ruku, jsou Mystika Produkt.

A kam na výlet v Praze, když na dovolenou není čas? Díky skejtu jsem si zamiloval Stalin, takže ke kyvadlu. Mimoto mám ale v oblibě spoustu míst, jako jsou Vyšehrad, Grébovka, Strahov, náměstí Jiřího z Poděbrad, Barrandov, Ořechovka…

Nejlepší lék na kocovinu? Pho ga z Pho u Letné, deštivé počasí, gauč, peřiny, holka a filmy.

A na zlomené srdce? Debaty o životě s mým dědou.

 

Jaký máš vztah k ekologii? Myslím, že ho nejlépe vystihuje track Molotov z mojí poslední desky DANK.

Jakou superschopnost bys chtěl mít? Přemisťovat se. Už mě unavuje D1 každý víkend cestou na show.

Co pro tebe znamená udržitelnost? Nebýt sezonní záležitostí, ale trvat napříč generacemi.

Jak vznikl tvůj pseudonym Paulie Garand? Na střední jsme s kámoši založili rapovou kapelu Al Dente. (směje se) Hledalo se pro mě jméno a díky našemu „corleonovskému“ přístupu se Pavel logicky přefiltroval na Paulieho. Přízvisko Garand jsem zpočátku používal jen jako pseudonym pro instrumentální tvorbu. Vzniklo z mého příjmení Harant.

 

Do jaké míry je tvoje tvorba autobiografická? Až po okraj.

A o čem bys nikdy nerapoval? O tom, čemu nerozumím.

Láká tě zkusit si i jiné žánry? Jasně, miluju soul.

Sbíráš něco? Vinyly. Zatím to není sbírka přes celou zeď, ale mám tam velmi raritní kousky, třeba single Ain’t No Mountain High Enough od Marvina Gayeho a Tammi Terrell z roku 1967.

 

3 nejmilejší knihy

  • Martin Eden

    Jack London

  • Obratník Raka

    Henry Miller

  • Směšné lásky

    Milan Kundera

Doplň větu: Kdybych nyní mohl být s kýmkoli a dělat společně cokoli…
… chtěl bych být se svojí holkou v Toskánsku, v kamenné vile na útesu, u bazénu, kochat se krajinou, nechat si nosit italské tapas a degustovat víno.

Máš nějaký oblíbený podcast?

Batoh, nebo taška? Batoh.

Město, nebo ves? Město.

Kočka, nebo pes? Pes.

Moře, nebo les? Moře.

“Zatím jsem ještě nezhasnul, ale až zhasnu, rád bych to světlo přenesl ze stage do kruhu rodiny.”